# RP20-2415DFW-HC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RP20-2415DFW-HC
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rp20-2415dfw-hc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rp20-2415dfw-hc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 667mA, 667mA
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** OCP, OVP, SCP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 63°C
- **Power (Watts):** 20 W
- **Size:** 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)