# RP15-483.3SAW/N-HC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RP15-483.3SAW/N-HC
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rp15-483-3saw-n-hc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rp15-483-3saw-n-hc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/10/42/12104225-945-1259-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 4A
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 15 W
- **Size:** 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V