# RP114N301B-TR-FE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RP114N301B-TR-FE
- **Manufacturer:** Nisshinbo Micro Devices
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rp114n301b-tr-fe
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rp114n301b-tr-fe#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Enable
- **Current:** 75 µA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 75dB (1kHz)
- **Protection Features:** Over Current
- **Supplier Device Package:** SOT-23-5
- **Voltage:** 5.25V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.29V @ 300mA