# ROX8J270R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ROX8J270R
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rox8j270r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rox8j270r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 8W
- **Resistance:** 270 Ω
- **Size:** 0.335" Dia x 1.614" L (8.50mm x 41.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%