# ROX3SJ680R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ROX3SJ680R
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rox3sj680r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rox3sj680r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/31/53/A131539TB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 680 Ω
- **Size:** 0.217" Dia x 0.630" L (5.50mm x 16.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%