# ROX3003M30FNF5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ROX3003M30FNF5
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rox3003m30fnf5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rox3003m30fnf5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Flame Proof, High Voltage, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 230°C
- **Power (Watts):** 10W
- **Resistance:** 3.3 MΩ
- **Size:** 0.310" Dia x 3.050" L (7.87mm x 77.47mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%