# ROX1SJ4K7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ROX1SJ4K7
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rox1sj4k7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rox1sj4k7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 130°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 4.7 kΩ
- **Size:** 0.138" Dia x 0.394" L (3.50mm x 10.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%