# ROX05SJ5K6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ROX05SJ5K6
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rox05sj5k6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rox05sj5k6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 130°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 5.6 kΩ
- **Size:** 0.098" Dia x 0.295" L (2.50mm x 7.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%