# ROD8/25-4B1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ROD8/25-4B1
- **Manufacturer:** Ferroxcube
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rod8-25-4b1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rod8-25-4b1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** ROD
- **Diameter:** 0.315" (8.00mm)
- **Finish:** Uncoated
- **Length:** 0.984" (25.00mm)