# ROD4/15-4B1-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ROD4/15-4B1-D
- **Manufacturer:** Ferroxcube
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rod4-15-4b1-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rod4-15-4b1-d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** ROD
- **Diameter:** 0.157" (4.00mm)
- **Finish:** Uncoated
- **Length:** 0.591" (15.00mm)