# RNR65H4641FRB14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RNR65H4641FRB14
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rnr65h4641frb14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rnr65h4641frb14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Failure Rate:** R (0.01%)
- **Features:** Military, Moisture Resistant
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 4.64 kΩ
- **Size:** 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%