Part Number: RNMF12FTC69R8 Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. Category: Resistors Subcategory: Through Hole Resistors Product URL: https://distyparts.com/product/rnmf12ftc69r8 RFQ URL: https://distyparts.com/product/rnmf12ftc69r8#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/RN/F1/4F/RNF14FTD10K0CT-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/97/25/13972502-RNMF12FTC69R8-ND.jpg Summary: RNMF12FTC69R8 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Stackpole Electronics, Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: RNMF12FTC69R8 is a through hole resistors from Stackpole Electronics, Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Composition: Metal Film Features: Flame Retardant Coating, Safety Number of Terminations: 2 Operating Temperature: -55°C ~ 155°C Power (Watts): 0.5W, 1/2W Resistance: 69.8 Ω Size: 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm) Supplier Device Package: Axial Temperature Coefficient: ±50ppm/°C Tolerance: ±1% Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/stackpole-electronics-inc Category Page: https://distyparts.com/category/resistors/through-hole-resistors Canonical URL: https://distyparts.com/product/rnmf12ftc69r8