# RNF14FTE267R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RNF14FTE267R
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rnf14fte267r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rnf14fte267r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 267 Ω
- **Size:** 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%