# RNF14FTE13K0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RNF14FTE13K0
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rnf14fte13k0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rnf14fte13k0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RN/F1/4F/RNF14FTD13K0CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 13 kΩ
- **Size:** 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%