# RNF-3000-39/13-0-SP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RNF-3000-39/13-0-SP
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Tubing
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rnf-3000-39-13-0-sp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rnf-3000-39-13-0-sp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Features:** Flame Retardant
- **Inner Diameter:** 0.512" (13.00mm)
- **Length:** 196.8' (60.0m)
- **Material:** Polyolefin (PO)
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 135°C
- **Recovered Wall Thickness:** 0.045" (1.14mm)
- **Shrink Temperature:** 80°C