# RNCS1206BKC100K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RNCS1206BKC100K
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rncs1206bkc100k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rncs1206bkc100k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 100 kΩ
- **Size:** 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%