# RNCS0603BKE4K75
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RNCS0603BKE4K75
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rncs0603bke4k75
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rncs0603bke4k75#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.063W, 1/16W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 4.75 kΩ
- **Size:** 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%