# RNCP1206FTD8R06
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RNCP1206FTD8R06
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rncp1206ftd8r06
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rncp1206ftd8r06#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RN/CP/06/RNCP0603FTD10K0DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Anti-Sulfur
- **Height:** 0.025" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 8.06 Ω
- **Size:** 0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%