# RNCP0805FTD1R00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RNCP0805FTD1R00
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rncp0805ftd1r00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rncp0805ftd1r00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RN/CP/06/RNCP0603FTD10K0DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Anti-Sulfur
- **Height:** 0.025" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 1 Ω
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%