# RNCP0603FTD10R0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RNCP0603FTD10R0
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rncp0603ftd10r0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rncp0603ftd10r0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RN/CP/06/RNCP0603FTD10K0DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Anti-Sulfur
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 10 Ω
- **Size:** 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%