# RNCF1210BTC15R0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RNCF1210BTC15R0
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rncf1210btc15r0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rncf1210btc15r0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.333W, 1/3W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 15 Ω
- **Size:** 0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%