# RNC60H37R8FSRE7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RNC60H37R8FSRE7
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rnc60h37r8fsre7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rnc60h37r8fsre7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Failure Rate:** S (0.001%)
- **Features:** Military, Moisture Resistant, Weldable
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 37.8 Ω
- **Size:** 0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%