# RNC55H1211BSB1465
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RNC55H1211BSB1465
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rnc55h1211bsb1465
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rnc55h1211bsb1465#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/35/-1/1135-1197-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Failure Rate:** S (0.001%)
- **Features:** Military, Moisture Resistant, Weldable
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 1.21 kΩ
- **Size:** 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%