# RN73G2BTD4992B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RN73G2BTD4992B
- **Manufacturer:** Meritek
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rn73g2btd4992b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rn73g2btd4992b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 49.9 kΩ
- **Size:** 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%