# RN73F2ETD1351B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RN73F2ETD1351B
- **Manufacturer:** Meritek
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rn73f2etd1351b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rn73f2etd1351b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 1.35 kΩ
- **Size:** 0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%