# RN73C1J26R1BTDF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RN73C1J26R1BTDF
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rn73c1j26r1btdf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rn73c1j26r1btdf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.063W, 1/16W
- **Resistance:** 26.1 Ω
- **Size:** 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Temperature Coefficient:** ±10ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%