# RN65D6500FB14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RN65D6500FB14
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rn65d6500fb14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rn65d6500fb14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 650 Ω
- **Size:** 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%