# RN60C75R0FB14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RN60C75R0FB14
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rn60c75r0fb14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rn60c75r0fb14#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/35/-1/1135-1402-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 75 Ω
- **Size:** 0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%