# RN4870-I/RM130
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RN4870-I/RM130
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rn4870-i-rm130
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rn4870-i-rm130#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Integrated, Chip
- **Current:** 13mA
- **Data Rate:** 10kbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **Memory Size:** 256kB Flash, 32kB ROM, 24kB SRAM
- **Modulation:** GFSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 0dBm
- **Protocol:** Bluetooth v5.0
- **RF Family:** Bluetooth
- **Sensitivity:** -90dBm
- **Serial Interfaces:** I虏C, AIO, PIO, PWM, SPI, UART
- **Utilized IC:** RN4870
- **Voltage:** 1.9V ~ 3.6V