# RN222-1-02-33
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RN222-1-02-33
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rn222-1-02-33
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rn222-1-02-33#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** ENEC, UR, VDE
- **Current Rating (Max):** 1A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1.3Ohm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.165" (29.60mm)
- **Inductance @ Frequency:** 33 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
- **Voltage Rating:** 300V