# RN202-0.3-02-22M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RN202-0.3-02-22M
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rn202-0-3-02-22m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rn202-0-3-02-22m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/91/94/8691940-817-2151-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** ENEC, UR, VDE
- **Current Rating (Max):** 300mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1.3Ohm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.543" (13.80mm)
- **Inductance @ Frequency:** 22 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 0.717" L x 0.346" W (18.20mm x 8.80mm)
- **Voltage Rating:** 300V