# RN122-0.5-2-56
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RN122-0.5-2-56
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rn122-0-5-2-56
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rn122-0-5-2-56#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** ENEC, UR, VDE
- **Current Rating (Max):** 500mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1.8Ohm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.661" (16.80mm)
- **Inductance @ Frequency:** 56 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 1.102" L x 1.063" W (28.00mm x 27.00mm)
- **Voltage Rating:** 300V