# RN116-2-02-2M2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RN116-2-02-2M2
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rn116-2-02-2m2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rn116-2-02-2m2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/93/60/8693606-817-2118-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** ENEC, UR, VDE
- **Current Rating (Max):** 2A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 66mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.531" (13.50mm)
- **Inductance @ Frequency:** 2.2 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 0.886" L x 0.846" W (22.50mm x 21.50mm)
- **Voltage Rating:** 300V