# RN116-0.5-02-39M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RN116-0.5-02-39M
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rn116-0-5-02-39m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rn116-0-5-02-39m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/93/60/8693606-817-2118-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** ENEC, UR, VDE
- **Current Rating (Max):** 500mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 920mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.531" (13.50mm)
- **Inductance @ Frequency:** 39 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 0.886" L x 0.846" W (22.50mm x 21.50mm)
- **Voltage Rating:** 300V