# RN112-3.6-02-0M4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RN112-3.6-02-0M4
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rn112-3-6-02-0m4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rn112-3-6-02-0m4#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/91/95/8691950-817-2093-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** ENEC, UR, VDE
- **Current Rating (Max):** 3.6A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 27mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.508" (12.90mm)
- **Inductance @ Frequency:** 400 µH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 0.697" L x 0.673" W (17.70mm x 17.10mm)
- **Voltage Rating:** 300V