# RMW-50/16-1000/ADH-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RMW-50/16-1000/ADH-0
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Tubing
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rmw-50-16-1000-adh-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rmw-50-16-1000-adh-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Inner Diameter:** 0.630" (16.00mm)
- **Length:** 3.28' (1.00m)
- **Material:** Polyolefin (PO), Irradiated
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 110°C
- **Recovered Wall Thickness:** 0.079" (2.01mm)
- **Shelf Life:** 60 Months
- **Shrink Temperature:** 110°C
- **Shrinkage Ratio:** 3 to 1
- **Storage:** 32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)