# RMW-160/50-1200/U-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RMW-160/50-1200/U-0
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Tubing
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rmw-160-50-1200-u-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rmw-160-50-1200-u-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Inner Diameter:** 1.969" (50.00mm)
- **Length:** 3.94' (1.20m)
- **Material:** Polyolefin (PO), Irradiated
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Recovered Wall Thickness:** 0.126" (3.20mm)
- **Shelf Life:** 60 Months
- **Shrinkage Ratio:** 3 to 1
- **Storage:** 32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)