# RMCW0612FT110R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RMCW0612FT110R
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rmcw0612ft110r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rmcw0612ft110r#rfq
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.75W, 3/4W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 110 Ω
- **Size:** 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 0612
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%