# RMCP1210ZT0R00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RMCP1210ZT0R00
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rmcp1210zt0r00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rmcp1210zt0r00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 0 Ω
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)