# RMCF2512FT2R00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RMCF2512FT2R00
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rmcf2512ft2r00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rmcf2512ft2r00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RM/CF/25/RMCF2512ZT0R00DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 2 Ω
- **Size:** 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±400ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%