# RMCF1210JT68R0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RMCF1210JT68R0
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rmcf1210jt68r0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rmcf1210jt68r0#rfq
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 68 Ω
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%