# RMCF0805FT169R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RMCF0805FT169R
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rmcf0805ft169r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rmcf0805ft169r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RM/CF/08/RMCF0805ZT0R00DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 169 Ω
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%