# RMCF0402FT69K8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RMCF0402FT69K8
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rmcf0402ft69k8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rmcf0402ft69k8#rfq
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.016" (0.40mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.063W, 1/16W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 69.8 kΩ
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%