# RMCF01005FT10R2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RMCF01005FT10R2
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rmcf01005ft10r2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rmcf01005ft10r2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.006" (0.15mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.03W, 1/32W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 10.2 Ω
- **Size:** 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
- **Supplier Device Package:** 1005
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%