# RMC1K2001FTE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RMC1K2001FTE
- **Manufacturer:** Kamaya Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rmc1k2001fte
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rmc1k2001fte#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 2 kΩ
- **Size:** 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%