# RMC1/8-1R8JTP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RMC1/8-1R8JTP
- **Manufacturer:** Kamaya Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rmc1-8-1r8jtp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rmc1-8-1r8jtp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.025" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 1.8 Ω
- **Size:** 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** -200/ +500ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%