# RMC1/32-12R0FPA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RMC1/32-12R0FPA
- **Manufacturer:** Kamaya Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rmc1-32-12r0fpa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rmc1-32-12r0fpa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.006" (0.15mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.03W, 1/32W
- **Resistance:** 12 Ω
- **Size:** 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
- **Supplier Device Package:** 1005
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%