# RM87N-2011-35-5120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RM87N-2011-35-5120
- **Manufacturer:** Altech Corporation
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rm87n-2011-35-5120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rm87n-2011-35-5120#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 11.8 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 120VAC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 12 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 96 VAC
- **Operate Time:** 7 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 3 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Flux Protection
- **Switching Voltage:** 440VAC - Max