# RM84-2022-35-5110
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RM84-2022-35-5110
- **Manufacturer:** Altech Corporation
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rm84-2022-35-5110
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rm84-2022-35-5110#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 12.4 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 110VAC
- **Contact Form:** DPST-NO (2 Form A)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 8 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 88 VAC
- **Operate Time:** 7 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 3 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Flux Protection
- **Switching Voltage:** 440VAC - Max