# RM6S/I-3C96-A100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RM6S/I-3C96-A100
- **Manufacturer:** Ferroxcube
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rm6s-i-3c96-a100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rm6s-i-3c96-a100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** RM
- **Effective Area (Ae) mm²:** 37
- **Effective Length (le) mm:** 29.2
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 1090
- **Effective Permeability (µe):** 63
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.488" (12.40mm)
- **Inductance Factor (Al):** 100 nH
- **Length:** 0.701" (17.90mm)
- **Material:** 3C96
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 31.2
- **Supplier Device Package:** RM 6
- **Tolerance:** ±3%
- **Width:** 0.323" (8.20mm)